Aktualności - Superwizja rodzinna i związków partnerskich

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

PSYCHOFITNESS 
Rodzin i Związków Partnerskich



Zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie 
13 grudnia o godz. 17.00

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci
w Jastrzębiu Zdrój
ul. Kościuszki 14
_______________________________________
 
 
 

"... dwóch gości rozmawia w garaażu o dzieciach ..."
"... Dwóch gości, w garażu rozmawia o dzieciach.. "
 
 

Szanowni Państwo,
nastąpiła zmiana w harmonogramie zajęć w Czeladzi.
Zajęcia z 28.10. przeniesiono na 29.10.
Przepraszqamy za utrudnienie.
 
 
 
 
 
Najnowsze Publikacje
___________________________________________________________
Aleksander Mańka
Arkadiusz Kamiński
PROFILAKTYKA SYSTEMOWA
zintegrowana z procesami resocjalizacji młodzieży
 
 
_______________________________
Aleksander Mańka
GRANICE KOMPETENCJI SPECJALISTÓW WSPARCIA W PRACY Z DZIECKIEM - OFIARĄ NADUŻYĆ NA TLE SEKSUALNYM


 
Noc Kupały
Najpiękniejsze, najradośniejsze i najważniejsze dla miłości święto w roku.
21.06    na     22.06

Niektórzy rodzice poświecili Noc Kupały swoim dzieciom.
Przekonali je, że są radośni i potrafią wspólnie z nimi bawić się i świętować miłość.
Gratulujemy tym rodzinom umiejetnosci dostrzegania tego, co jest najważniejsze w rodzinie.
 

zapraszamy do zabawy
rodziców i dzieci
 
12 czerwca 2017   godz. 11.00
________________________________________________________________________________________
Porozmawiajmy o… zdradzie. 
Sympozjum w Wyższej Szkole Humanitas

Skąd bierze się zdrada i czy jest ona wpisana w naturę człowieka? Jak radzić sobie w przypadku, gdy przybiera ona formę chroniczną? Czym jest i jak leczy się seksoholizm? – to tylko część pytań, na jakie odpowiedzą organizatorzy otwartego sympozjum autorskiego Damiana Zdrady pt. „Zdrada o zdradzie. Do czego potrzebne są nam zdrady, czyli spojrzenie psychoterapeuty na problem niewierności.” Wydarzenie dedykowane wszystkim zainteresowanym osobom, zwłaszcza zaś młodzieży szkolnej odbędzie się w poniedziałek 12 czerwca o godz. 11:00 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.
 
Gdy dwoje ludzi chce być razem, raczej nie zakładają, że w ich związku zagości zdrada. Jednak gdy mija okres fascynacji sobą, gdy idealizacja partnera obecna w zakochaniu przemija, wówczas coś się może zmienić. Może pojawić się ktoś trzeci.  Jeśli było to chwilowe zauroczenie, jeszcze można to jakoś zrozumieć. Ale co wtedy, gdy zdrada przybiera formę chroniczną? Odpowiedzi na to pytanie zawarł w swojej książce „Seksoholizm – perwersja i miłość”, Damian Zdrada – psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień. Autor będzie gościem otwartego sympozjum zorganizowanego z inicjatywy Instytutu Pedagogiki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu oraz Akademii Rodzinnej Humanitas.
 
- Spotkanie organizowane z autorem w murach Wyższej Szkoły Humanitas będzie okazją do rozmowy na temat, coraz powszechniej występujących w życiu społecznym i rodzinnym, uzależnień behawioralnych, w tym przede wszystkim seksoholizmu. Podczas sympozjum przewidziano m.in. panel dyskusyjny, w którym udział wezmą specjaliści związani z zapobieganiem, reagowaniem i leczeniem tego typu dysfunkcji. Wydarzenie ma formę otwartą i bezpłatną, a do udziału w nim zapraszamy m.in. młodzież, gdyż jednym z poruszanych zagadnień będzie rola edukacji seksualnej w kształtowaniu się psychiki człowieka – mówi Izabela Kieliś, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Humanitas.
 
Rolę moderatora sympozjum oraz dyskusji poświęconej różnorodnym aspektom zdrady i uzależnienia od seksu będzie pełnił dr Aleksander Mańka, terapeuta, ekspert superwizji rodzinnej, profilaktyk systemowy oraz dyrektor Instytutu Pedagogiki WSH. Towarzyszyć mu będą, oprócz Damian Zdrady, dr hab. N. med. Marek Krzystanek – kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lek. med. Roman Wojnar – dyrektor NZOZ Ośrodka Leczenia Uzależnień Podbeskidzie oraz Lech Cierpioł – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia.
 
Współorganizatorami sympozjum są: Centrum Profilaktyki Systemowej, Instytutu Twórczej Integracji.
 
 
 
Izabela Kieliś
Rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Humanitas
tel. 505 575 128, 32 363 12 30
e-mail: izabela.kielis@humanitas.edu.pl
 

___________________________________________________________
 
1 czerwca
dyskusje o rodzicach
 



________________________________________________________________________________________________________
Kolejna edycja Akademii Rodzinnej dla rodziców
pomóżmy dziecku prawidłowo rozwijać się psychicznie i społecznie

   Niebawem rusza kolejna edycja warsztatów dla rodziców. Tym razem, będziemy rozwijać umiejetności rodzicielskie chroniace dziecko przed zakłóceniami jego rozwoju psychicznego. Otaczajaca nas rzeczywistość generuje coraz wiecej zagrozeń dla prawidłowego rozwoju dziecka. 
   Media, cyberprzestrzeń, telefony, tablety, reklamy i inne nowoczesne osiągnięcia cywilizacyjne, nie tylko poprawiają komfort naszego życia, ale stanowią również niebezpieczeństwo, kiedy nadużywa sie ich lub traci kontrolę nad ich znaczeniem. 
  Wszechobecna indoktrynacja ideologiczna, konsumpcyjna, religijna i polityczna, ograniczają dziecku mozliwość rozwijania wolności myśli, otwartości na społeczną rzeczywistość i odnajdywania swojej niezależnej tożsamości w świecie. 
  Chaos informacyjny, niestabilność wartosci moralnych i społecznych oraz napiecia wynikające z niepokoju o bezpieczną sytuację ekonomiczno - bytową rodzin tworzą trudne warunki rozwoju psychicznego dziecka.
    Rodzice małego dziecka sami mają kłopot z poradzeniem sobie z tak niestabilna rzeczywistością społeczną. Nie mamy doświadczeń w tym, jak radzić sobie ze zjawiskami, któe dopiero od niedawna wkroczyły do naszego zycia. Nie nauczono nas jak radzić sobie z ryzykiem nowych uzaleznień (od mediów, zakupów, pracy, hazardu itp), jak zapoboiegać sytuacjom kryzysowym dziecka wynikajacych z jego funkcjonowania w nieznanej do tej pory cyberprzestrzeni, jak pomóc dziecku odnaleźć swoja drogę rozwoju pośród bałaganu wartości i informacji, jak ochronić dziecko przed czynnikami deformującymi jego autonomię, myślenie i doswiadczenia emocjonalne.
   Podczas warsztatów i superwizji rodzinnych, rodzice bedą mieli możliwość rozwijania specjalistycznych umiejetności wspomagajacych ich w ochronie bezpiecznego rozwoju dziecka. Nasi eksperci przedstawią Państwu skuteczne metody wychowawcze, wspomagajace rozwój oraz sposoby na skuteczną ochronę dziecka.

Udział w programie jest nieodpłatny.
Szczegółowe informacje o możliwości uczestnictwa w warsztatach podamy wkrótce.
    ____________________________________________________________________________________

21 kwietnia
wywiad z

Katarzyną Dulewicz
superwizorką rodziny
_______________________________________________________________

NOWA OFERTA SUPERWIZJI RODZINNEJ W GABINETACH INSTYTUTU
wdrażamy do naszej pracy nowoczesne technologie i metody. Dzięki specjalistycznym szkoleniom, nasi superwizorzy dysponują wzbogaconymi kompetencjami.


Kurs specjalistyczny dla superwizorów rodzinnych: 
TERAPIA SKONCENTROWANA NA ROZWIĄZANIACH – KURS PODSTAWOWY

organizatorzy:
Stowarzyszenie Moc Wsparcia 
Instytut Systemowej Profilaktyki i Promocji Społecznej



Adresaci:
Szkolenie adresowane jest do certyfikowanych superwizorów rodzinnych. 
Cele:
Celem kursu jest poznanie zasad, metody pracy, całej ideologii TSR oraz praktyczna nauka posługiwania się metodą na poziomie podstawowym. Ponadto ugruntowanie wiedzy na temat Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach TSR z możliwością zastosowania w różnych dziedzinach. Szkolenie I stopnia TSR umożliwia zdobycie podstawowej wiedzy o genezie i filozofii tego podejścia, uczy podstawowych technik i zapewnia ćwiczenia integrujące wiedzę w spójny system krótkoterminowego treningu skoncentrowanego na rozwiązaniach.

Czas trwania szkolenia:
70 godzin dydaktycznych realizowanych w systemie  (sobota-niedziela). Termin pierwszego zjazdu 12 - 13 listopada 2016r.
II zjazd:  3-4 grudnia,
III zjazd  17-18 grudnia.

Zasady uczestnictwa 
osoba, która chce otrzymać certyfikat ukończenia szkolenia podstawowego TSR musi zaliczyć 95 % obecności. Ukończenie szkolenia podstawowego TSR umożliwia udział w kursie zaawansowanym TSR (130 godzin).

Trener prowadzący:
Beata Dąbrowska – socjolog, trenerTSR PSTTSR, certyfikat terapeuty i instruktora Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (w ramach 2-letnich studiów podyplomowych - Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny Fontys Oso Holandia 2005-2007), przeprowadziła ponad 2 400 godzin szkoleń i superwizji w oparciu o TSR (instytucje pomocy społecznej, edukacji, służby zdrowia, ngo), psychoterapeuta systemowy (szkolenie 2011 – 2015 w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne), superwizor Wideotreningu Komunikacji (VIT), wykładowca uniwersytecki – UJ, APS, pracownik etatowy Maltańskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Fundacji Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku w Krakowie, prowadzi od 2003 r. własna firmę Centrum Metodyczno – Szkoleniowe BOSSTON oraz gabinet psychoterapii (terapia indywidualna, par i rodzin), członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (psttsr).

Lista uczestników zamknięta.
_____________________________________
dane do przelewu: 
Instytut Systemowej Profilaktyki i Promocji Społecznej
ING Bank Śląski  89 1050 1214 1000 0023 0124 4063

tytuł przelewu: "Szkolenie TSR - 2016"
___________________________________________________

NAJNOWSZA PUBLIKACJA 
__________________________________________________________
Monika Czajka
Aleksander Mańka
Janusz Stanek
PROFILAKTYKA SYSTEMOWA
działania w praktyce środowiskowej

Główną intencją działań profilaktyki systemowej jest wzmocnienie w systemach rodzinnych potencjału ochronnego, który stanowi najskuteczniejszy czynnik ograniczający ryzyko związane z zagrożeniem destabilizacji lub problemów w rozwoju i funkcjonowaniu związków. Współczesna wiedza jednoznacznie wskazuje, że fundamentem czynników ochronnych, jak i czynników ryzyka są naturalne zasoby systemu rodzinnego. Genezą wszelkich zakłóceń rozwoju dziecka są przede wszystkim deficyty wychowawcze rodziców, defekty w strukturze systemu rodzinnego oraz deficyty w obszarze umiejętności ochronnych. To one bezpośrednio wpływają na poziom odporności lub podatności dziecka na zagrozenia towarzyszące w jego rozwoju. Aktualna wiedza precyzyjnie określa, co stanowi o podatności lub odporności na takie ryzyko. Są to cechy kształtowane podczas dynamicznej interakcji w systemie rodzinnym. Profilaktyka systemowa adresuje swoje oddziaływania do całego systemu, pozwalając mu modelować swoje walory ochronne i redukować ewentualne cechy ryzyka.
________________________________________________________________________________
STUDIUM PRZECIWDZIAŁANIA KRZYWDZENIA DZIECKA
Ruszyła specjalna edycja Studium Przeciwdziałania Krzywdzenia Dziecka. Studium prowadzone jest przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia we wspólpracy z Fundacją Dzieci Niczyje. Ta edycja adresowana jest do sygnatariuszy Śląskiej Regionalnej Koalicji Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Ich przedstawiciele bedą ekspertami i lokalnymi superwizorami procesów reagowania i przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci, realizowanych na terenie gmin i powiatów. 
Program studim realizują eksperci profilaktyki i terapii ze Stowarzyszenia Moc Wsparcia, Instytutu Systemowej profilaktyki i Promocji Społecznej, Wyższej Szkoły Humanitas, Instytutu Twórczrej Integracji, superwizorzy rodzinni oraz inni.
____________________________________________________________________________________________________


NOWE PUNKTY KONSULTACYJNE SUPERWIZJI RODZINNEJ
Otwarto nowe punkty konsultacyjne superwizji rodzinnej. Zapraszamy rodziny, zwiazki partnerskie i osoby indywidualne na konsultacje. Punkty konsultacyjne w Sosnowcu są wciąż dostępne nieodpłatnie w ramach projektu dofinansowanego z Rządowego Programu na lata 2014 - 2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. 

Czeladź ul. Zwycięstwa 6;  / Katowice ul. Przemysłowa 10; / Katowice ul. Oswobodzenia 1;  
Lędziny ul. Lędzińska 24;  / Sosnowiecul. 3 maja 11;  /  Sosnowiec ul. Kilińskiego 43;  
Sosnowiec  ul. Hutnicza 3.; / Sosnowiec  uL. Kornela Makuszyńskiego 4b
_______________________________________________________________________________________________________
 
Studium 
Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dziecka
w Czeladzi
prowadzone przez Moc Wsparcia

Kolejna sesja Studium Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dziecka poświęcona była profilaktyce systemowej rodzin małych dzieci. Słuchaczami studium są przede wszystkim nauczyciele przedszkolni. Proces dydaktyczny wspomagany jest przez nasze superwizorki rodzinne, które dzielą sie swoim doświadczeniem i wiedzą.


29.10.2015 r.
Konferencja w Powiecie Bieruńsko - Lędzińskim
PLACÓWKI OŚWIATOWE W LOKALNYM SYSTEMIE
PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE

Profilaktycy systemowi Instytutu Twórczej Integracji zainicjowali kolejny projekt dla rodzin powiatu bieruńsko - lędzińskiego. Tym razem organizują sieć konsultantów szkolnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Będą to specjalnie wyszkoleni eksperci wspomagajacy szkoły w procesie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. projekt jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach. Autorem koncepcji projektu jest Aleksander Mańka.
20 października br. 
Koło Naukowe Profilaktyków Systemowych
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, zorganizowało konferencję dotyczącą profilaktyki systemowej dysfunkcji rodziny.

     Na konferencji zaprezentowano metodykę profilaktyki systemowej i superwizji rodzinnej. Nasi eksperci superwizji rodzinnej: Aleksander Mańka, Agnieszka Gałańczuk oraz Adrian Drdzeń poprowadzili warsztaty metodyczne dla nauczycieli, pedagogów i studentów. 
 Gratulujemy profilaktykom systemowym z PWSZ zorganizowania konferencji oraz zapału do nowoczesnych metod wspomagania rozwoju i bezpieczeństwa rodziny
_______________________
 
PROFILAKTYKA SYSTEMOWA
na konferencji:
"Dyrektor - liderem bezpieczeństwa"
w Wyższej Szkole Humanitas poświęconej bezpieczeństwu w placówkach oświatowych
1 października br.

      Aleksander Manka zaprezentował dyrektorom szkół woj. śląskiego koncepocję profilaktyki systemowej, jako element strategii bezpieczeństwa dla środowisk szkolnych.
Wieloletnie doświadczenia współpracy Instytutu Twórczej Integracji z Wyższą Szkołą Humanitas zaowocowało nie tylko spopularyzowaniem tego modelu oddziaływań profilaktycznych w środowisku. Wzbogacono koncepcję o nowe metody oraz precyzyjną wiedzę zdobytą podczas wspólnych badań, prowadzonych w tym zakresie.
1.10.2015r.
Konferencja w Wyższej Szkole Humanitas o bezpieczeństwie w środowisku szkolnym
30.09.2015r.
konferencja w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim
dotyczaca superwizji rodzinnej
„Superwizja rodziny jako działanie prewencyjne wobec dysfunkcji rodzinnych”
 30 września br. w Bieruniu podczas konferencji szkoleniowej dla specjalistów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zaprezentowano metodykę superwizji rodzinnej.
  Konferencja była jednocześnie inauguracją bezpośrednich działań naszych superwizorów rodzinnych. 
            W Sosnowcu, w Wyższej Szkole Humanitas rusza projekt poświecony profilaktyce systemowej rodziny. W ramach tych działań, nasi superwizorzy będą wspomagać rodziców w budowaniu własnych umiejetności wychowawczych i tworzeniu dla dziecka warunków ochronnych wobec zagrożeń przemocą, uzależnieniami i innymi dysfunkcjami.
 
 

  Każdy z nas rozpoczyna kiedyś swoją karierę rodzicielską. Podejmujemy wtedy ogromnie ważne zadanie. Odpowiadamy za sprawy małego człowieka. Stajemy sie najważniejszą osoba dla niego i od nas zależy jego los. 

   Nikt jednak nas nie uczył tej roli. Nie nauczono nas jak być dobrym rodzicem, nie powiedziano jak poradzić sobie ze swoimi deficytami lub co robić, aby uniknąć błedów. 

   Czasem zdarza się że wynosimy z własnych rodzin wadliwe wzorce lub inne doświadcszenia, które mogą utrudnić wychowanie naszego dziecka. Czasem aktualna sytuacja powoduje, że coraz trudniej zapewnić dziecku, to czego pragniemy. 

    Jeśli pojawiają się wątpliwości, niepokój lub dylematy w sprawach wychowania dziecka i życia rodzinnego, to znaczy, że rodzic jest odpowiedzialny i wszystko jest na najlepszej drodze do poprawiania sytuacji. Można bowiem poradzić sie specjalisty lub rozwijać swoje umiejetności. Można zmienić coś w sobie, aby dziecko i partner byli blizej.

    Najtrudniej jest w rodzinach, w kórych rodzice nie mają wątpliwości, nie mylą się lub uznają, że wszelkie trudności to nie ich zasługa, tylko dziecka lub innych czynników.  Dzieciom tych rodziców, bardzo trudno pomóc. 

      Pozwól sobie, swojemu dziecku i swojej rodzinie uniknąć swoich nieumiejętności. 
__________________________________________________



kontakt:
kierownik biura projektu:
Ewa Długajczyk

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego